محمد رشوند

محمد رشوند

شنبه, 05 مهر 1399 18:47

آموزش ابزار clone فتوشاپ

به عنوان یکی از ابزارهای مهم و بسایر کاربردی نرم افزار فتوشاپ در بخش ادیت تصاویر نوبت به مجموعه ابزار clone در نرم افزار فتوشاپ رسید که در این مطلب و همچنین آموزش ویدیویی ابزار clone به طور کلی با آن آشنا میشویم. ابزارهای مجموعه clone شامل دو ابزار زیرمجموعه هستند که clone stamp tool و pattern stamp tool میباشد. برای دسترسی سریع تر به این ابزار میتوانید از کلید S کیبورد هم استفاده کنید.

ابزار clone stamp tool ابزاری حرفه ای و کامل در زمینه ادیت و ویرایش تصویر میباشد که برای روتوش تصاویر نیز کاربرد بسیاری دارد. این ابزار با نمونه گیری از تصویر امکان ویرایش را در هر نقطه ای دیگر از تصویر را ایجاد میکند. برای نمونه گرفتن از تصویر با نگه داشتن کلید Alt میتوان نمونه برداری کرد و با کشیدن در هر قسمت دیگر نمونه اولیه روی تصویر اعمال میشود. ابزار clone stamp ابزاری قوی تر و کامل تر از ابزار Healing brush فتوشاپ میباشد و در نوار تنظیمات آن در بخش های ابتدایی همانند سایر ابزاری براش، دارای تنظیمات اندازه براش میباشد و همچنین پنل Brush setting نیز برای شخصی سازی های بیشتر براش وجود دارد. پنل Clone source ابزاری قدرتمند و مختص به این ابزار است که در بخش اولیه امکان ذخیره سازی 5 نمونه را به ما میدهد که میتوان برای دسترسی سریعتر از آن استفاده کرد و در این پنل clone source امکان ایجاد کردن حالت تقارن افقی و تقارن عمودی بر روی نمونه نیز وجود دارد ( Flip Horizontal , Flip Vertical ) و همچنین میتوان با تغییر میزان W و H میتون نمونه گرفته شده را با مقیاس هایی کوچکتر و بزرگتر از حالت عادی نیز استفاده کرد. همچنین در این پنل گزینه Angle را برای تغییر زاویه و درجه نمونه داریم که دسترسی راحت تر و کنترل بهتری را میتوان روی نمونه اصلی داشت. از نوار تنظیمات این ابزار mode های مختلفی را داریم که نحوه عملکرد براش با با لایه های زیرین را مشخص میکند که این مدها تعداد بیشتری نسبت به ابزار healing brush است. میزان Opacity و Flow براش نیز قابل تنظیم میباشد و برای اجرا کردن تمامی تغییرات در یک لایه جدید نیز میتوان گزینه Sample را روی Current & Below یا All layer قرار داد. سایر تنظیمات با ذکر مثال در آموزش ویدیویی این جلسه وجود دارد.

ابزار دیگر این مجموعه Pattern Stamp tool است که این ابزار نیز عملکردی همانند Clone Stamp دارد اما نحوه اعمال تاثیرات این ابزار بر اساس پترن هایی است که در نرم افزار فتوشاپ قرار دارد که میتوان با انتخاب هر یک از پترن ها و تنظیم کردن براش حالت هایی را روی تصویر ایجاد کرد. در نوار تنظیمات ابزار Pattern stamp تمامی تنظیماتی که بر روی براش خواهیم داشت را نیز میتوان انجام داد. در نوار تنظیمات یک گزینه impressionist وجود دارد که با انتخاب این گزینه میتوان با هر یک از پترن ها یا الگوهای انتخابی یک حالتی از تصویر که به سبک امپرسیونیسم که یکی از مکتب ها و سبک های هنر نقاشی است را روی تصاویر اعمال کرد.

یکشنبه, 09 شهریور 1399 17:07

تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن

یکی از موارد و سوالاتی که باعث شده این مقاله نوشته شود اشتباهاتی در بکارگیری دو اصطلاح مهم موشن گرافیک و انیمیشن است که عموماً در جاهای مختلف از موشن گرافیک و انیمیشن، به اشتباه، به جای همدیگر استفاده میشود. در این مقاله به طورکلی قصد داریم تکلیف خودمون رو با این دو اصطلاح مهم مشخص کنیم و خیلی درک بهتری نسبت به موشن گرافیک و انیمیشن داشته باشیم. در ادامه با ما همراه باشید تا به درک درستی از این دو مفهوم برسید.

یکی از مواردی که در طراحی گرافیک با آن روبرو هستیم استفاده از متون و کلمات در طراحی ها است. در طراحی گرافیک به فنی که حروف در کنار یکدیگر قرار میگیرد ( فن حروف نگاری ) تایپوگرافی گفته میشود. چیدمان نوشته ها در طراحی ها از نظر زیبایی و خوانایی اهمیت ویژه ای دارد و از آنجا که ارتباط مفهومی بیننده نیز توسط متن با طرح ایجاد میشود اهمیت تایپوگرافی را صدچندان میکند. در این مطلب هم هدف این است که با نکاتی اصولی در زمینه تایپوگرافی آشنا شوید و طرح های خود را به صورت حرفه ای ایجاد کنید. پس حتما این مطلب مهم را از دست ندهید و در ادامه نیز همراه ما باشید.

صفحه1 از5