چاپ کردن این صفحه

ابزار براش در فتوشاپ

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آموزش ابزار براش و مداد فوتوشاپ

جلسه پانزدهم: ابزار brush و pencil در فوتوشاپ

در این جلسه به سراغ یکی از ابزارهای فوق العاده جذاب نرم افزار فوتوشاپ به نام قلم مو یا Brush میپردازیم که این مجموعه ابزار براش فتوشاپ شامل 4 بخش میباشد که از اهمیت بالایی برخوردار هستند و در این جلسه به مورد ابزار brush tool و pencil tool میپردازیم و در جلسات دیگر به ابزار color replacement tool و Mixer brush tool می پردازیم که همه این ابزارها کاربرد ها ویژه ای در انواع طراحی ها، ادیت تصاویر، روتوش چهره، فوتومونتاژ تصاویر و ... دارند. ابزار براش یا قلممو فوتوشاپ را میتوان با زدن کلید B دسترسی سریع تری پیدا کرد.
ابزار اولی brush میباشد که دقیقا رفتاری که این ابزار دارد این است با رسم و کشیدن موس یا قلم نوری بر روی صفحه میتوان مسیر و شکلی که ایجاد کرده ایم را همانند حالتی که با قلممو ایجاد میشود داشته باشیم. رنگی که در این ابزار ایجاد میشود بر اساس رنگی است که در حالت foreground color انتخاب شده باشد. در هنگام استفاده از ابزار براش، هیچ لایه جدیدی به صورت اتوماتیک ساخته نمیشود و در صورت نیاز باید به صورت دستی لایه جدید ایجاد کنید. در بخش نوار تنظیمات این ابزار قسمت اول بخش باز میشود که میتوان اندازه و سایز قلم را تغییر داد و در گزینه بعدی نیز میزان Hardness یا تیز بودن لبه های براش مشخص میشود. اگر میزان آن را بالا ببریم لبه های مسیری که با براش می کشیم یک حالت تیزی دارند و در صورتی که این مقدار کاهش یابد براش حالت soft و نرمی پیدا میکند که لبه های آن محو میشود. برای تغییر اندازه و سایز براش میتوان از کلید ها ترکیبی و دسترسی سریع نیز استفاده کرد. با نگه داشتن کلید ] میتوان سایز براش را کم کرد و در صورت نگه داشتن [سایز و اندازه براش افزایش پیدا میکند. یک راه دیگری نیز برای این کار وجود دارد این است که میتوان با نگه داشتن کلید Alt و راست کلیک موس یک حالتی از براش را فعال کرد که با چپ و راست حرکت دادن موس اندازه براش و بالا و پایین بردن موس میزان Hardness را تغییر داد. در ادامه این بخش میتوان میزان round یا گرد بودن براش را نیز تغییر داد و از طریق فلشی که در براش وجود داد میتوان زاویه رسم براش را نیز تغییر داد. در ادامه این بخش یک لیستی از براش های خود نرم افزار فوتوشاپ که به صورت پیشفرض وجود دارد را نیز مشاهده میکنید که میتوان از این موارد نیز انتخاب کرد و یا میتوان از براش های آماده ای که با فرمت abr در اینترنت وجود دارد نیز به این نرم افزار اضافه کرد.
بخش بعدی تنظیمات حالت Brush setting است که در این قسمت تنظیمات گسترده ای از شخصی سازی و ویرایش براش ها را میتوان انتخاب کرد که حالت های رسم براش ها و سایر تنظیمات در بخش بندی های مختلفی وجود دارد مکه برای ساخت یک براش جدید مورد یا ویرایش براش های قبلی مورد استفاده قرار میگیرد.
در قسمت بعدی حالت مدها یا Blending Mode ها را داریم که این حالت های مختلف را در بخش و پنل لایه های نرم افزار فوتوشاپ نیز داریم که کار این موارد ترکیب حالت های رنگی آن ها بر اساس لایه های زیرین میباشد که هر یک از این موارد بر اساس ویژگی های خود تغییرات خاصی را روی تصویر اعمال میکنند. در blend mode هایی که در ابزار براش وجود دارد دو حالت Behind و Clear وجود دارد که با انتخاب حالت Behind میتوان مسیر براش را در یک لایه ایجاد میکنید در زیر مسیر براش قبلی در همان لایه رسم کنیم و حالت Clear نیز برای پاکسازی مسیرهای رسم شده توسط براش میباشد.
در ادامه گزینه opacity را داریم که میزان شفافیت را مشخص میکند که خالت 100 یک حالت کدر را ایجاد میکند و با کاهش این مقدار میزان شفافیت افزایش پیدا میکند و باعث میشود بر اساس درصدی که این مقدار دارد بخش هایی از لایه های زیرین نیز مشخص باشند. گزینه بعدی flow میباشد که این گزینه میزان استفاده از رنگ قلممو بر اساس هر بار کشیدن مشخص میکند که برای دریک این دو مورد توصیه میشود حتما آموزش ویدیویی این جلسه را مشاهده کنید تا به راحتی این تفاوت opacity و flow را در قالب مثال درک کنید.
در بخش تنظیمات حالت Smoothing را داریم که بر نحوه حرک براش توسط موس کنترل ایجاد میکند و در صورت افزایش این مقدار نحوه حرکت و رسم مسیر با یک حالت نرم تری اتفاق میافتد. لازم به ذکر است که در بخش تنظیمات ابزار براش دکمه هایی وجود دارد که قابلیت فعال و غیرفعال کردن را دارند که این گزینه ها برای حالتی است که به جای موس از قلم نوری برای رسم استفاده میشود. یک گزینه دیگری نیز با نام Angle وجود دارد که میتوان میزان زاویه مسیر حرکت براش را تعیین کرد که در بخش اول نیز این امکان وجود داشت. برای تغییر زاویه یک کلید ترکیبی دیگری نیز وجود دارد که میتوان با نگه داشتن کلید ~ به همراه کلیدهای چپ و راست روی کیبورد میزان زاویه را تغییر دهید و همچنین با زدن کلید ~ به صورت تکی میتوان حالت رسم براش را بین رسم کردن و پاک کردن تغییر داد. در پایان گزینه هایی که تنظیمات ابزار brush فتوشاپ وجود دارد، گزینه symmetry را داریم که از نسخه 2019 فتوشاپ اضافه شده است که میتوان با انتخاب این گزینه ها و انتخاب یکی از الگوهایی که وجود دارد یک الگوی مشخصی را تعیین کرد و بعد از آن با رسم کردن مسیر در یکی از نواحی، مشاهده میکنید که به صورت قرینه واری در سایر نواحی نیز این مسیرها رسم میشود و میتوان تصاویر اسلیمی و حالت های زیبایی را به وجود آورد.
ابزار دیگری که در این بخش Brush فوتوشاپ داریم ابزار pencil میباشد که کارایی این ابزار همانند مداد واقعی میباشد. تنظیماتی که در این ابزار وجود دارد بسیار مشابه ابزار brush tool است با این تفاوت که در ابزار مداد یا pencil فوتوشاپ تمامی براش هایی که انتخاب میشوند حالت Hard دارند. در نوار تنظیمات این ابزار، یک گزینه اضافه ای وجود دارد که با فعال سازی گزینه Auto Erase میتوان هنگامی یک مسیر و شکلی را با استفاده از ابزار مداد ایجاد کرده اید در صورتی که دوباره روی همان مسیر قبلی حرکت کنید بر ااس رنگی که در حالت background color انتخاب است، به همان رنگ مسیر را ایجاد میکند.
 
کلید میانبر نرم افزار فتوشاپ
خواندن 502 دفعه