آموزش مجموعه ابزار healing فتوشاپ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آموزش ابزار هیلینگ براش فتوشاپ

جلسه هفدهم: ابزار مجموعه Healing فتوشاپ

در جلسه هجدهم ار دوره فتوشاپ، یکی از ابزارهای کاربردی و جذاب نم افزار فتوشاپ که در زمینه های روتوش چهره و ادیت تصاویر و بسیاری از موارد مورد استفاده قرار میگیرد. جموعه ابزارهای Healing یا ابزارهای Healing brush فتوشاپ، ساختاری مشابه ابزار براش یا قلممو فتوشاپ میباشد که شامل 5 زیرمجموعه است که در ادامه به بخش های مختلف هر یک میپردازیم.

ابزار Spot healing brush ابزاری برای ادیت و ویرایش به صورت نقطه ای و خودکار میباشد. این ابزار، یک ابزار هوشمندی میباشد که با انتخاب یک قسمت و نقطه به صورت هوشمند و بر اساس نمونه برداری از تصویر، ویرایش را انجام میدهد. در بخش ابتدایی تنظیمات منوی این ابزار spot healing brush ، اندازه براش، میزان سختی اطرف براش ، زاویه و فاصله بین براش و ... قابل تنظیم میباشد که این همانند ابزار براش میباشد. در ادامه مدها Mode و حالت های مختلفی برای اثرگذاری براش وجود دارد که در حالت های مختلفی قابل استفاده است. در ادامه گزینه Type را داریم که روش های مختلف نمونه برداری را میتوان کنترل کرد. حالت Content Aware حالت پیشنهادی میباشد که بر اساس کلیه بخش های تصویر ناحیه ای که مناسب برای ادیت باشد را درنظر میگیرد و عموما هم این گزینه مورد استفاده قرار میگیرد، حالت بعدی Texture میباشد که علاوه بر ادیت قسمت انتخابی یک حالت تکسچر یا بافتی را نیز ایجاد میکند. حالت آخری یعنی Proximity match هم گزینه مناسبی برای نمونه برداری است که در این حالت نرم افزار فتوشاپ نمونه خود را از نواحی اطراف قسمت موردنظر میگیرد. در حالت گزنه Proximity Match یک گزینه Diffusion هم فعال میشود که میزان دقت تاثیر کار را تغییر داد. گزینه Sample All layer نیز که در سایر ابزارها نیز وجود دارد این امکان را ایجاد میکند تا با فعال کرد این گزینه تمامی تغییرات و ادیت ها را در یک لایه جدید ایجاد کرد تا تصویر اصلی کار آسیبی نبیند و امکان تسلط بر روی تغییرات و تصویر اصلی بهتر باشد.

ابزار دوم این مجموعه Healing Brush است که این ابزار نیز عملکردی مشابه به ابزار Spot healing brush دارد اما با این تفاوت که روش های نمونه برداری در این ابزار به صورت دستی انجام میشود و حالت هوشمند بودی ابزار قبلی را نداریم. در تنظیمات ابزار Healing Brush تنظیمات براش را همانند ابزارهای قبلی داریم و گزینه Source نحوه نمونه برداری را مشخص میکند در حالت Pattern میتوان حالت های مختلف بافت و تکسچرهایی که در نرم افزار وجود دارد را فراهم میکند.در حالت Sample نمونه برداری را میتوان از هر قسمتی از تصویر انجام داد بدین صورت که با نگه داشتن کلید Alt میتوان نمونه را انتخاب کرد و سپس در هر قسمتی از تصویر که میخواهیم آن نمونه ها را اعمال کرد. برای تنظیمات و دسترسی دقیق تری برای نمونه میتوان از مقدار Diffusion نیز استفاده کرد. در این ابزار با فعال سازی حالت Aligned میتوان تغییرات در نحوه حرکتی ابزار بر اساس قسمتی که ناحیه نمونه برداری شده قرار دارد را به صورت هماهنگ انجام میدهد. گزینه Sample هم که شامل سه گزینه میباشد امکان استفاده از ادیت و ویرایش تصویر در یک لایه جدید را ایجاد میکند. 

ابزار Patch tool سویم ابزار مجموعه healing میباشد که کار ادیت تصاویر را برای زمانی که میخواهیم بخشی از تصویر را توسط بخشی دیگر از تصویر بپوشانیم یا همپوشانی کنیم استفاده میشود. در منوی تنظیمات ابزار patch فتوشاپ حالت های مختلف انتخاب وجود دارد که در جلسات Marquee tool فتوشاپ به آن اشاره کرده ایم. این ابزار پچ تولز 2 حالت normal و content Aare را دارد که شباهت ها و تفاوت هایی را با هم دارند. در حالت normal امکان تغییر یک بخش از تصویر توسط قسمتی دیگر وجود دارد بدین صورت که ناحیه ای میخواهیم تغییر دهیم را با یک انتخاب ساده تعیین کرده و آن ناحیه را به سمت قسمتی که میخواهیم نمونه برداری از آن قسمت گرفته شود درگ میکنیم. با انتخاب حالت Destination میتوان ناحیه انتخابی را در یک بخش دیگری از تصویر هم یک نمونه دیگری به عنوان کپی ایجاد شود. در حالت Content Aware هم همین حالت ویرایش تصویر را داریم با این تغییرات که دو گزینه Structure و color را داریم که در گزینه Structure میتوان بر روی دقت نمونه برداری ، و حالت color برای تنظیم کردن و هماهنگ سازی رنگ در تغییرات انجام داد.

ابزار دیگری که در این مجموعه قرار دارد Content Aware Move tool است که این ابزار برای انتقال تصویر از قسمتی، به بخشی دیگر از همان تصویر انجام میدهد که با استفاده از حالت های مختلف انتخاب میتوان آبجکت موردنظر در تصویر را انتخاب کرد و و آن را به قسمت دیگری از تصویر با استفاده از درگ کردن انجام داد که پس از جابجایی نرم افزار فتوشاپ به صورت هوشمند تغییراتی را برای هماهنگ سازی نیز انجام میدهد. در گزینه Mode اگر حالت move باشد ناحیه انتخابی جابجا میشود و از قسمت اولی پاک میشود اما اگر در حالت Extend قرار بگیرد هم به ناحیه ثانویه انتقال پیدا میکند و هم در قسمت اولیه قرار خواهد داشت. تغییراتی که در نحوه عملکرد جابجایی انجام میشود را نیز میتوان با استفاده از structure و color کنترل کرد.

گزینه آخری که در این مجموعه هم قرار دارد Red Eye tool است که این ابزار به صورت اختصاصی برای ویرایش کردن تصاویری از چشم چهره میباشد که دچار قرمزی شده است که عموما این اتفاق بر اثر فلاش دوربین ها در هنگام عکسبرداری در چشم های رنگی اتفاق می افتد. در منوی تنظیمات این ابزار گزینه pupil size را داریم که اندازه مردمک چهره را مشخص میکند که با انتخاب مردمک چشمی که قرمز شده است، آن را ویرایش کرده و به حالت مشکی تبدیل میکند که این میزان سیاه شدن مردمک چشم را نیز بر اساس گزینه Darken Amount قابل کنترل است.

توضیحات این مجموعه ابزار Healing به طور کامل بررسی شد و همچنین میتوانید برای درک بهتر این ابزار حتماً ویدیو آموزشی این جلسه را نیز مشاهده نمایید تا درک درستی نسبت به ابزار داشته باشید و همچنین توسط مثال های عملی که زده میشود به صورت کاربردی هم با این ابزارها آشنا شوید.

کلیدهای میانبر ابزارهای فتوشاپ
خواندن 160 دفعه

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر به عنوان مهمان ثبت نام یا ورود
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

اطلاعات تماس

پشتیبانی فایل ها و پروژه ها از طریق واتساپ یا تلگرام صورت میگرد

09338010472

09338010472

Image

وسایت گـراف30تی در زمینـه خدمات طراحی گرافیـک و دوره های آموزشی حرفه ای و تخصصی در زمینه گرافیک و طراحی رابط کاربری مشغـول است و ارائه کننده فایل های لایـه باز و پـروژه های آمـاده تصویری و ویدیویی است.

اطلاعیه

دوره حرفه ای نرم افزار ایکس دی

دوره رنگ شناسی و روانشناسی رنگ

دوره مقدماتی نرم افزار فتوشاپ

به زودی

به زودی

75 درصد

کلیه حقوق مادی و معنوی طراحی سایت و سئو برای وبسایت گراف 30تی محفوظ میباشد