آموزش transform در فتوشاپ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آموزش ابزار Transform فتوشاپ

جلسه چهاردهم: ابزار transform فتوشاپ

در این جلسه به یکی از بخش های مهم نرم افزار فتوشاپ میپردازیم که این قابلیت جزء ابزارهای نرم افزار فتوشاپ نمی باشد اما از جهتی که خیلی پرکاربرد میباشد و در تمام کارها از قابلیت های آن استفاده میشود Transform را به صورت کامل میپردازیم. در قابلیت transform امکان تغییر اندازه یک تصویر، تغییر زاویه و درجه آن، ایجاد حالت های کج به تصویر و حالت های پرسپکتیو و ... میباشد که تمامی این موارد را میتوانید در ادامه مطالعه کنید و برای یادگیری بهتر آموزش ویدیویی این جلسه هم مشاهده کنید.

در ابتدای این جلسه توضیحی و مثالی برای تفاوت حالت لایه های smart object و rasterize layer عنوان شد که برای درک بهتر و کامل تر میتوانید تفاوت حالت وکتور و پیکسلی تصاویر را نیز مطالعه کنید.

برای دسترسی به قابلتی ترنسفرم در فتوشاپ میتوانید با انتخاب لایه تصویر Ctrl+T را میزنیم. تا حالت ترنسفرم فعال شود. همچنین این قسمت از منو edit گزینه transform نیز قابل دسترسی میباشد. بعد از وارد شده به بخش transform با کلیک راست کردن روی تصویر بخش های مختلف و قابلیت های تصویر به نمایش داده میشود که گزینه اول scale میباشد که کار تغییر اندازه تصویر را انجام میدهد و میتوان با نگه داشتن کلید shift تغییر اندازه طول و عرض تصویر به صورت دلخواه انجام شود اما در حالت پیشفرض تغییر اندازه تصویر به صورت یکسان انجام میشود البته این ویژگی ها در نسخه 2020 فتوشاپ به این صورت میباشد و در نسخه های قبلی دقیقا این حالت برعکس میباشد یعنی برای تغییر اندازه به صورت یکسان طول و عرض باید کلید Shift را نگه داشت. در ویژگی scale فتوشاپ میتوان با نگه داشتن کلید alt نیز تغییر اندازه را از مرکز تصویر انجام داد.

گزینه بعدی حالت Rotation میباشد که میتوان تغییر زاویه تصویر را تغییر داد که با نگه داشتن shift میتوانید تغییر زاویه را بر اساس زوایای 15 درجه انجام دهید تا حالت دقیق تری داشته باشد. در بخش تنظیمات گزینه ای در اول بخش وجود دارد که میتوان با فعال کردن Refrence point نقطه ثقل تصویر را جابجا کرد که در گریدی که وجود دارد میتوان این نقطه را جابجاکرد و همچنین به صورت دلخواه نیز میتوان در هر بخشی از تصویر قرار داد. با تغییر این نقطه تغییراتی را که در نحوه چرخش وجود دارد را میتوانید تغییر دهید.

گزینه بعدی skew است که با این ویژگی میتوان برای کج کردن حالت های تصویر استفاده کرد که با انتخاب این مورد میتوانید با تغییر اضلاع به سمتی حالت فرم کجی را برای تصویر ایجاد کرد نگه داشتن کلید Alt باعث میشود ضلع روبرو نیز به صورت منظم حالت فرم کج را ایجاد کند.

گزینه بعدی نیز حالت Distort میباشد که با استفاده از این گزینه نیز میتوان فرم کجی را برای تصویر ایجاد کرد اما با این تفاوت که با انتخاب این گزینه میتوانید بر روی نقاظ آبجکت کنترل داشته باشید و آن نقاط را به هر سمت دلخواهی میتوان حرکت داد. در حالت Distort نیز میتوان با نگه داشتن کلید Alt نقطه روبرو آبجکت را نیز به صورت یکسان و یکنواخت به حرکت در آورد. 

گزینه بعدی Perspective میباشد که با انتخاب این گزینه نیز میتوان حالت فرم نمای کجی را ایجاد کرد که برای به نمایان گذاشتن دورنمایی از یک فضا و منظره بسیار مورد استفاده قرار میگرد. با این قابلیت پرسپکتیو فتوشاپ زمانیکه یکی از نقاط تصویر را تغییر میدهید به صورت پیشفرض نقطه کناری نیز برای حفظ فضای دورنما تغییر پیدا میکند و حالت پرسپکتیو تصویر را به وجود می آورد.

ویزگی و قابلیتی که وجود دارد این است که شما میتوانید از این سه ابزار نیز به شکلی سریعتر و راحت تر نیز دسترسی داشته باشید. زمانی که یک تصویر را انتخاب کردید (ctrl+T را نزنید ، فقط انتخاب کافیست). با نگه داشتن Ctrl میتوانید زمانیکه به سمت خطوط و اضلاع تصویر میروید تغییراتی را که در حالت Skew میتوانستید را انجاد دهید و زمانی که با نگه داشتن Ctrl نقاط گوشه ای کار را تغییر دهید همان حالت Distort اتفاق می افتد. برای دسترسی سریعتری به قابلیت پرسپکتیو نیز میتوانید کلیدهای Ctrl+Alt+Shift را نگه دارید و حال نقطه مورد نظر خود را جابجا کنید. این ها هم از دسترسی های سریع تر و حرفه ای تر به این ویژگی ها.

در گزینه بعدی حالت Warp میباشد که این ابزار warp را نمونه ای در ابزار تایپ و متن فتوشاپ نیز داشتیم. که این ویژگی برای ابجکت ها مورد استفاده قرار میگیرد. با زدن این گزینه وارد تنظیمات warp میشویم که در اینجا میتوان در بخش های split خطوطی را به عنوان گرید های دلخواهی را در جهات مختلف بر روی تصویر ایجاد کرد و با استفاده از این گریدها میتوان فرم کلی تصویر را تغییر داد و آنها را در جهات مختلف تغییر داد و یک حالت انحراف را برای بخش های تصویر ایجاد کرد که با استفاده کنترلرهای قابل تنظیم میباشد در بخش تنظیمات این ویژگی میتوان از حالت های گرید های پیشفرض این ابزار نیز استفاده کرد. گزینه بعدی تنظیمات آن یک سری استایل های آماده از حالت وارپ فتوشاپ میباشد که میتوان بر روی تصویر اعمال کرد و با استفاده از فیلد bend خمیدگی کار را ویرایش کرد و در گزینه های دیگر نیز حالت ها و فرم افقی و عمودی کناره های کار را تغییر داد.

در ادامه گزینه های بخش Transform سه حالت از Rotate وجود دارد که میتوان با استفاده از Rotate180 تصویر را به اندازه 180 درجه تغییر زاویه داد. حالت بعدی Rotate 90 Clockwise است که در جهت عقربه های ساعت تصویر را به اندازه 90 درجه تغییر زاویه میدهد و حالت Rotate 90 Counter Clockwise تغییر 90 درجه ای تصویر بر اساس خلاف عقربه های ساعت اتفاق میافتد.

در بخش flip نیز دو حالت برای ایجاد و دسترسی به حالت های تقارنی تصویر داشته باشیم به این صورت که با Flip Horizontal تصویر بر اساس یک خط تقارن در جهت محور عمودی، تقارن داده میشود و در حالت  Flip Vertical نیز بر اساس یک خط تقارن در جهت محور افقی تقارن داده میشود. 

این ها موارد مهمی برای این ویژگی پرکاربرد بخش ترنسفرم فتوشاپ میباشد که برای درک بهتر و توصیه میشود آموزش ویدیویی transform فتوشاپ را که به صورت رایگان بوده را ببینید تا به صورت کامل بر این ویژگی ها تسلط پیدا کنید.

کلید میانبر نرم افزار فتوشاپ
خواندن 564 دفعه

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر به عنوان مهمان ثبت نام یا ورود
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

اطلاعات تماس

پشتیبانی فایل ها و پروژه ها از طریق واتساپ یا تلگرام صورت میگرد

09338010472

09338010472

Image

وسایت گـراف30تی در زمینـه خدمات طراحی گرافیـک و دوره های آموزشی حرفه ای و تخصصی در زمینه گرافیک و طراحی رابط کاربری مشغـول است و ارائه کننده فایل های لایـه باز و پـروژه های آمـاده تصویری و ویدیویی است.

اطلاعیه

دوره حرفه ای نرم افزار ایکس دی

دوره رنگ شناسی و روانشناسی رنگ

دوره مقدماتی نرم افزار فتوشاپ

به زودی

به زودی

75 درصد

کلیه حقوق مادی و معنوی طراحی سایت و سئو برای وبسایت گراف 30تی محفوظ میباشد